Załaduj kalendarz
2010-04-23

Dzień świadomości alienacji rodzicielskiej 2010- Mydlane Bańki Miłości

25 kwietnia po raz trzeci będziemy obchodzić w Polsce Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. I AKCJA SPOŁECZNA - WYALIENOWANI RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM.
W tym roku, w ramach międzynarodowej Kampanii Baniek Miłości wraz z ludźmi z innych krajów wspólnie, przez 10 minut, osoby zgromadzone na placu Jana Matejki w Krakowie będą wypuszczać, bańki mydlane, aby pokazać, że miłość wznosi nas na wyższe poziomy, tak jak wznoszą się bańki mydlane i nie może być przerywana, tak jak to dzieje się podczas alienacji rodzicielskiej.

Podczas akcji będzie można zobaczyć również duże bańki mydlane oraz jak wygląda dziecko zamknięte w bańce mydlanej, co może stanowić nie lada atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników Kampanii Baniek Miłości.
Natomiast po południu Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie, który ufundował nagrody i materiały do rysowania dla dzieci oraz firmą Tuban, która udostępni sprzęt i płyn do pokazu dużych baniek mydlanych planuje zorganizowaniej specjalnej edycji akcji społecznej - Wyalienowani rodzice czytają dzieciom w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Alienacja rodzicielska (PA) to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacjach pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem. Mogą być nimi manipulowanie strachem, lękami, emocjami i przekonaniami dziecka, utrudnianie kontaktów, szantaż emocjonalny lub inne manipulacje. Podobne mechanizmy działania stosowane są także w destrukcyjnych sektach, dążących do odseparowania jej członków od rodziny i dotychczasowego środowiska społecznego. Alienacja rodzicielska to przemoc emocjonalna wobec dziecka i drugiego rodzica. Przyczynia się do powstawania u dzieci zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i rozwojowych.
Od ubiegłego roku Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce, a także akcja społeczna  Wyalienowani rodzice czytają dzieciom objęte są honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Akcja społeczna wyalienowani rodzice czytają dzieciom jest również objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. W poprzednich latach zostały zorganizowane w Krakowie m. in. konferencje, porady specjalistów dla dzieci wychowujących się pod opieką  tylko jednego rodzica oraz dla rodziców poddawanych alienacji rodzicielskiej i kontaktujących się w ograniczony sposób ze swoimi dziećmi, na skutek rozstrzygnięć okołorozwodowych, a także została zainaugurowana akcja społeczna  "Wyalienowani rodzice czytają dzieciom", która została nagrodzona przez Komisję Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej jako lider Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce, w kategorii inicjatywy społeczne.

Otwarta publiczna debata na temat problemu alienacji rodzicielskiej odbywa się na stronie, znajdującej się pod linkiem: http://www.goldenline.pl/grupa/alienacja-rodzicielska
A otwarta publiczna debata na temat wydarzeń z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej na stronie, znajdującej się pod linkiem: http://www.goldenline.pl/forum/alienacja-rodzicielska/925816
 
Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl