Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium
2018-06-06

Galeria Małopolskich Innowacji Społecznych w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji – tu dzieje się zmiana.

Jest ich 14, każda żyje swoim własnym życiem, każda pomaga seniorom lub osobom z niepełnosprawnością. Niektóre są techniczne, w ramach niektórych można porozmawiać z młodą osobą, czasem schudnąć, a czasem poprawić swoją koordynację ruchową. Są młode, dopiero co wykluły się w Inkubatorze, ale z odwagą wchodzą w świat, zresztą świat pewnie jeszcze o nich nie raz usłyszy!

Mowa o pierwszych innowacjach Małopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, które 6 czerwca stworzyły unikatową galerię „INNO - ROPS!” – wystawę w parku Willi Decjusza w Krakowie. Każdy z 14 Innowatorów miał swoje stanowisko, przy którym często przy pomocy rekwizytów, prototypów swoich pomysłów opowiadał o innowacji. Wydarzenie było częścią Małopolskiego Festiwalu Innowacji Trendy Talenty i High-Tech.

Jak mówić o innowacjach, jak je tworzyć, jakie warunki trzeba zapewnić, aby umożliwić kreatywne myślenie i kreację, jak zapewnić przestrzeń i warunki, w których innowator przetestuje swoje rozwiązanie? W końcu, jak opowiadać o swoich rozwiązaniach tak, aby świat chciał to poznać, zastosować, używać? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z członkami Inkubatora – osobami, które miały w sobie pasję i odwagę aby przetestować swoje innowacje.

W spotkaniu brał udział gość specjalny – Pan Grzegorz Drozd, ekspert ds. innowacji społecznych przy Komisji Europejskiej. Po całodniowym towarzyszeniu naszym innowacjom wraca do Brukseli zbudowany i jak sam powiedział „pełen pomysłow, energii i pasji, którą dzielili się innowatorzy społeczni”.

W ramach spotkania, Inkubator przygotował też dla Innowatorów wyjątkową możliwość wzięcia udziału w warsztatach dotyczących storytellingu, umiejętności efektywnego i skutecznego opowiadania o swoich innowacjach. Warsztat przeprowadziła Pani Magdalena Petryniak, Prezes Story Seekers® Polska, certyfikowany trenera Mike Bosworth Leadership w zakresie metodologii Story Seekers®. „Za każdą innowacją stoi historia, którą warto opowiedzieć” usłyszeliśmy podczas warsztatu, a potem każdy indywidualnie lub w podgrupach pracował nad swoją opowieścią, która mogłaby przekonać sponsorów do zainwestowania w jego pomysł. Pod koniec warsztatu historie innowacji były tak dopracowane, że jedna z uczestniczek, opowiadając o swoim pomyśle, już na sali szkoleniowej zyskała pierwszych stałych darczyńców, którzy zdecydowali się na comiesięczne wspieranie podopiecznych Stowarzyszenia Tęcza w Krakowie – osób z zespołem dawna, którzy chcą otworzyć swojego foodtracka.

Całodzienny kontakt z ponad 40 osobami, które przez ostatnie kilka miesięcy testowały swoje rozwiązania jeszcze raz upewnił nas w przekonaniu, że właśnie w takich, oddolnych inicjatywach dokonuje się zmiana społeczna. Funkcja i zadanie Inkubatora to mieć pewność i przekonanie oraz wiarę, że to osoby, które są blisko ludzi, środowisk, w których widzą nierozwiązane problemy społeczne wiedzą lepiej, widzą więcej i mają przede wszystkim pomysły jak rozwiązać dany problem!

To był piękny dzień, piękny, bo dopisała nam pogoda, spędziliśmy czas w parku, ale przede wszystkim, mieliśmy kontakt z ludźmi, którzy są zaangażowani społecznie, nie boją się ryzykować i dzielą się swoją pasją i pomysłami! Takiej dobrej energii życzymy więcej na co dzień!

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie!

Drukuj
Galeria Małopolskich Innowacji Społecznych
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl