Załaduj kalendarz
2015-09-24

Konferencja „Opiekunowie rodzinni osób starszych - jak zbudować skuteczny system wsparcia?”

9 października 2015 r. w godz. 10.30-14.30 w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Plac Jana Matejki 13) odbędzie się konferencja „Opiekunowie rodzinni osób starszych - jak zbudować skuteczny system wsparcia?”. Spotkanie jest organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach projektu „Małopolskie Obserwatorium Polityki Społecznej”.
W Polsce obowiązek zapewnienia opieki nad niesamodzielną osobą starszą spoczywa przede wszystkim na rodzinie. Współcześnie możemy nawet mówić o „pokoleniu opiekunów” („sandwich generation”), a więc osobach w wieku produkcyjnym, które muszą zapewnić opiekę zarówno pokoleniom zstępującym (seniorom), jak i wstępującym (dzieciom). Jednak liczba osób starszych wymagających opieki wzrasta, a liczba potencjalnych opiekunów maleje. Wskaźnik potencjalnego wsparcia, określający liczbę dorosłych dzieci i wnuków, a więc potencjalnych opiekunów, przypadających na jedną osobę w wieku 65 lat i więcej, wyniesie w 2050 roku niecałe 2 osoby, podczas gdy w roku 2013 było ich blisko 5. Jak wtedy poradzimy sobie z opieką nad najbliższymi? 
Taka rzeczywistość stawia wyzwania polityce społecznej, która będzie musiała sprostać wielu zadaniom – od konieczności odciążenia opiekunów rodzinnych, w tym wprowadzenia opieki wytchnieniowej, po aktywizację zawodową i społeczną osób starszych. 
Podczas konferencji zaprosimy do dyskusji odnoszącej się do wyzwania zawartego w tytule spotkania.

Szczegółowy program konferencji znajduje się tutaj.
Udział w konferencji jest bezpłatny.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zgłoszenia prosimy kierować do dnia 6 października 2015 r. telefonicznie: 12 661 03 00 wew. 40 lub 698 897 002.

patrronaty_MPIPS_i_UMWM


Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl