Załaduj kalendarz
2015-05-28

Małopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

W dniu 27 maja 2015r. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie tłumnie wypełniły rodziny zastępcze, zarówno spokrewnione, jak i zawodowe oraz rodzinne domy dziecka z całej Małopolski, a także osoby zawodowo lub prywatnie wspierające szeroko rozumianą rodzinną pieczę zastępczą.Wszyscy uczestniczyli w Gali rozstrzygnięcia VIII Małopolskiego Konkursu dla rodzin zastępczych, adopcyjnych oraz rodzinnych domów dziecka „JA/MOJA RODZINA 20 LAT PÓŹNIEJ”.

Na wydarzenie przybyli: Radna Wojewódzka Pani Maria Siuda wraz mężem i wnuczką, z Wydziału Polityki Społecznej MUW Pani Magdalena Rajska, Z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Pani Sylwia Grzesiak – Ambroży, prof. KA Teresa Olearczyk, prof. ASP Bogusława Bortnik-Morajda, Dyrektorzy małopolskich ośrodków adopcyjnych oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Po przejmującym, inaugurującym wydarzenie, wystąpieniu Pani Wioletty Wilimskiej – Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie o szczególnie ważnym aspekcie rodzicielstwa zastępczego, jakim jest współpraca z rodzicami biologicznymi wykład wygłosiła Profesor Teresa Olearczyk.

A wszystko po to, aby wspólnie uczcić wyjątkowe Święto – Małopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Obchodom tego wyjątkowego Święta, przypadającego na 30 maja towarzyszyły ogromne emocje zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, związane z oczekiwaniem na rozstrzygnięcie VIII Małopolskiego Konkursu dla rodzin zastępczych, adopcyjnych oraz rodzinnych domów dziecka „JA MOJA RODZINA 20 LAT PÓŹNIEJ”


Do konkursu, w regulaminowym terminie wpłynęło 55 prac, w tym 16 prac w kategorii rodzinnej oraz 39 prac w kategorii indywidualnej.


Po analizie nadesłanych prac Kapituła Konkursowa w składzie:

Przewodnicząca:

Wioletta Wilimska - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie

Członkowie:

Maria Siuda - Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego

Jolanta Kozłowska - Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM

Aneta Kosiba - Dział Polityka Społeczna ROPS w Krakowie

prof. KA, dr hab. Teresa Olearczyk - Krakowska Akademia im. A.F. Modrzewskiego w Krakowie

prof. ASP, dr hab. Bogusława Bortnik-Morajda - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

dr Anita Całek - Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

uwzględniając spełnienie wymogów formalnych, zgodność z ideą i tematem konkursu, wartość merytoryczną, oryginalność pomysłów i formę nadesłanych prac, postanowiła przyznać następujące nagrody:W kategorii I – prace rodzinne:

I miejsce:

Państwo Iwona, Rafał, Weronika, Marek, Jan Zagórscy z Miechowa za pracę (wyjątkowy album) pt. „Czas nie zmieni nas”

II miejsce:

Państwo Joanna Krzeczkowska, Tomasz Matyszkiewicz, Aleksandra Moskal, Amelia Gołba z powiatu oświęcimskiego za pracę pt. „Lata mijają”

III miejsce:

Sebastian Staszko, Szymon Staszko, Sławek Konieczko, Jaś Borowy z powiatu nowotarskiego za pracę pt. „Fura prezesa - czyli ja i moja rodzina 20 lat później”


Wyróżnienia:

•    za dojrzałość plastyczną

Panie Julia Dutkowska z Patrycją Legieć z Chrzanowa za pracę pt. „Ja i moja rodzina w kręgu najbliższych”.

•    za pomysłowość

Państwo Halina i Józef Łukaszczyk z powiatu tatrzańskiego za pracę (oryginalną koszulkę) pt. „Radość + szczęście = sukces”.

•    za interesującą prezentację rozważań o przyszłości

Państwo Adrianna Woźniak, Maria Czaus, Janusz Woźniak z Krakowa za pracę pt. „Ja/Moja rodzina 20 lat później”.W kategorii II – prace indywidualne:

I miejsce:

Józef Sterczula z powiatu nowotarskiego za pracę pt. „Nadzwyczajna pasja – pejzaż w podróży”

II miejsce:

Klaudia Garb z powiatu nowotarskiego za pracę pt. „Trzydzieści plus”

III miejsce:

Angelika Włodarczyk z Miechowa za pracę pt. „Będę gwiazdą estrady”

oraz

Roch Zajączkowski z powiatu wadowickiego za pracę pt. „Mój świat dokonań”


Wyróżnienia:

•    za harmonię i wiarę w dobro

Karolina Łukaszczyk z powiatu tatrzańskiego za pracę pt. „Za 20 lat w raju”

•    za oryginalność i precyzję wykonania

Adrianna Woźniak z Krakowa za pracę pt. „Ja 20 lat później”

•    za wizualizację marzeń każdej małej dziewczynki

Amelia Gołba z powiatu oświęcimskiego za pracę pt. „Będę księżniczką”Ponadto członkinie Kapituły Konkursowej postanowiły przyznać Wyróżnienie specjalne 
w dowód uznania za zaangażowanie wszystkich członków rodziny oraz ogromny wkład pracy w przygotowanie prac do konkursu zarówno w formie plastycznej, jak i w formie literackiej Państwu Iwonie, Rafałowi, Weronice, Markowi i Jankowi Zagórskim z Miechowa.

Organizatorzy nie zapomnieli również o pozostałych uczestnikach Konkursu, których by zachęcić do dalszej aktywności artystycznej również obdarowano sportowymi upominkami.

Po części oficjalnej rodziny i dzieci zaproszono do udziału w warsztatach muzealnych podczas których najmłodsze dzieci poznały „Świat kolorów” , dzieci nieco starsze wywołały tornado w butelce, a młodzież zbudowała poduszkowiec. Dorośli uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w wykładzie Pani Urszuli Turyny pt. Dziurawy fartuszek, w trakcie którego poznali znaczenie budowania bezpiecznej więzi z dzieckiem i poznali sposoby zapobiegania wypaleniu.

Nawet pochmurne niebo nie zaburzyło radosnego świętowania, wszyscy goście zarówno dorośli, jak i dzieci w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych tramwajów i innych ciekawych eksponatów muzealnych doskonale wczuli się w magiczny klimat panujący w Muzeum Inżynierii Miejskiej.


Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i do zobaczenia w przyszłym roku, w kolejnym wyjątkowym miejscu!


ma__opolska_1


patronat_konkurs_adopcja

Drukuj
Prace nagrodzone w VIII Małopolskim Konkursie "JA/MOJA RODZINA 20 LAT PÓŹNIEJ"
    Mapa dojazdu
    Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

    30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
    tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
    e-mail: biuro@rops.krakow.pl