Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Czerwiec 2020 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Ukryj kalendarium
2020-04-23

Pomoc szyta na miarę - pierwsza partia maseczek już w ROPS!

Z radością informujemy, że do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie dotarło dziś kilka tysięcy maseczek ochronnych wykonanych przez firmy społeczne w ramach akcji "Pomoc szyta na miarę".

Od kilku tygodni pracownicy Spółdzielni Socjalnej Albert, Spółdzielni Socjalnej Sękowskie Smaki, Społecznej 21 Sp. z o.o., "Okno na świat" Spółdzielni Socjalnej oraz Spółdzielni Socjalnej "Serce Pogórza" szyją wielorazowe maseczki.

Zdezynfekowane i zapakowane już niedługo trafią m.in. do małopolskich domów pomocy społecznej.

W oczekiwaniu na drugą partię dziękujemy przedsiębiorstwom społecznym za ich wkład w walkę z koronawirusem. 

FB_pomoc_szyta_KRK

 _____________________________________________________________________________________

Zachęcamy do zapoznania się z Akcją "Pomoc szyta na miarę!".

Poniżej znajdziecie Państwo więcej informacji.

Pomoc szyta na miarę – firmy społeczne w służbie społeczeństwu.

Do czasu wybuchu epidemii koronawirusa firmy społeczne prowadziły standardową działalność gospodarczą, m.in. w branżach: gastronomicznej, opiekuńczej czy turystycznej. Zajmowały się przygotowywaniem posiłków dla dzieci w szkołach, prowadzeniem żłobków, tworzeniem rękodzieła. Świadczyły wsparcie dla osób potrzebujących: długotrwale bezrobotnych, z niepełnosprawnościami, uzależnionych lub bezdomnych. Zatrudnionym w nich pracownikom zapewniały comiesięczne wynagrodzenie oraz terapię poprzez pracę, która niejednokrotnie była sensem ich życia. W efekcie te osoby wychodziły na prostą i odzyskiwały poczucie własnej wartości. 

Kryzys gospodarczy spowodowany rozprzestrzenianiem się koronawirusa odbił się negatywnie zwłaszcza na działalności przedsiębiorców społecznych. W związku z zamknięciem szkół i innych instytucji użyteczności publicznej większość tego typu firm musiała zawiesić świadczenie swoich usług. Firma, która nie zarabia – upadnie. Potrzebne są więc zlecenia, zwłaszcza w tak trudnym czasie.

Nie sposób pominąć aspektu społecznego wynikającego z obecnej trudnej sytuacji epidemicznej  – zmiany w codziennym funkcjonowaniu osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach społecznych będą miały negatywny wpływ na ich kondycję psycho-fizyczną, jak i efekty dotychczasowej reintegracji zawodowej. Dla takich osób utrata pracy może przyczynić się do utraty zdrowia. 

Samorząd Województwa Małopolskiego wychodząc naprzeciw potrzebom firm społecznych postanowił wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie wesprzeć je finansowo w ramach akcji – „Pomoc szyta na miarę” zlecając im wykonanie kilkunastu tysięcy maseczek ochronnych. Inicjatywa jest jednocześnie odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na środki ochronne zwłaszcza w domach pomocy społecznej.  

W ramach akcji kilkadziesiąt osób zatrudnionych w małopolskich firmach społecznych (długotrwale bezrobotne kobiety, wracające do pracy po urlopach macierzyńskich, a także osoby z niepełnosprawnościami) do końca kwietnia uszyje kilkanaście tysięcy bawełnianych maseczek wielorazowego użytku. Reprezentują oni Spółdzielnię Socjalną Albert z Chełmka, Społeczna21 Sp. z o.o. z Krakowa, „Okno na świat” Spółdzielnię Socjalną ze Słopnic, Spółdzielnię Socjalną Sękowskie Smaki z Sękowej oraz Spółdzielnię Socjalną „Serce Pogórza” z Dzierżanin. Uszyte maseczki trafią przede wszystkim do pracowników i podopiecznych domów pomocy społecznej.

„Pomoc szyta na miarę” to kolejny przykład współpracy administracji samorządowej i sektora ekonomii społecznej na rzecz mieszkańców naszego regionu. Cieszymy się, że nasz apel spotkał się z odzewem firm społecznych, które zawsze są gotowe do pomocy i wsparcia. I mamy nadzieję, że poprzez takie zlecenia my też pomożemy im przetrwać.

Należy też wspomnieć, że równolegle z akcją szycia maseczek ROPS w Krakowie podejmuje działania mające na celu identyfikację działających w Małopolsce wytwórców maseczek w celu ukierunkowania dostaw do odbiorców w systemie pomocy społecznej. 

Drukuj
Pomoc szyta na miarę - pierwsza partia maseczek dotarła do ROPS!
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl