Załaduj kalendarz
2018-10-08

Poznaliśmy Seniora i Seniorkę Roku 2017 i kolejne miejsca przyjazne seniorm

W dniu 8 października 2018 r. w Operze Krakowskiej odbyła się wspólna uroczystość, w trakcie której poznaliśmy laureatów dwóch wspaniałych konkursów, realizowanych w Województwie Małopolskim dedykowanych seniorom, tj.: Małopolskiego Plebiscytu „POZA STEREOTYPEM - Senior Roku 2017” (XII edycja) oraz Akcji „Miejsce przyjazne seniorom” (VIII edycja).

Małopolski Plebiscyt „POZA STEREOTYPEM - Senior Roku” (XII edycja) pozwala nagrodzić i wyróżnić wyjątkowych seniorów, którzy aktywnie działają w organizacjach pozarządowych, uniwersytetach trzeciego wieku czy są liderami lokalnych społeczności. W każdym roku cieszy się zainteresowaniem ze strony organizacji senioralnych, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak i samych seniorów.


W dotychczasowych edycjach Tytułem „Seniora / Seniorki Roku” nagrodzono 22 seniorów, 33 zostało wyróżnionych. Sylwetki nagrodzonych w każdym roku seniorów pokazują, że mimo przekroczenia wieku emerytalnego można nadal pozostać w aktywności nie tylko na rzecz rodziny, ale też społeczności lokalnej działając w organizacjach pozarządowych czy na uniwersytetach III wieku.


Niezwykłym wyróżnieniem jest nagroda, którą otrzymują utytułowani Seniorzy – to statuetka wykonana przez prof. dr hab. Krzysztofa Nitscha.Nagrodzeni i wyróżnieni w tegorocznym plebiscycie:


HONOROWE WYRÓŻNIENIA:

Pani WŁADYSŁAWA MACUDA - czy też jak mówią najbliżsi Władzia, założyła i prężenie prowadzi od 2011 roku Stowarzyszenie „Wesoła Jesień”, które obecnie zrzesza 75 osób z tereny Gminy Babice. Pani Władysława swoimi działaniami wskazuje innym Seniorom i Seniorkom możliwości rozwoju i aktywnego spędzania czasu, zachęca do brania udziału w życiu społecznym i kulturalnym lokalnej społeczności oraz promuje zdrowy styl życia.


Pani IRENA WŁODARCZYK
- to artystka, animatorka życia kulturalnego oraz działaczka społeczna. Pasje Pani Ireny to poezja i fotografia – rozwija je w swoim magicznym miejscu, „Aniołowie”, w którym gości młodych i starszych artystów oraz osoby potrzebujące wsparcia i wytchnienia.


Pan STEFAN PATYK
- swoje życie związał ze środowiskiem akademickim, w młodości z Akademią Górniczo Hutniczą, obecnie z UTW w Myślenicach. Pan Stefan pasjonuje się również sportem i podróżami a co ważne, krzewi aktywność sportową w środowisku seniorskim. W ostatnich lata poświecił się także rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego organizując prelekcje i dyskusje w Myślenickim Demokratycznym Klubie Dyskusyjnym.


Pan ANDRZEJ MRÓZ
- od 20 lat jest zapalonym biegacze, który mimo kontuzji nie poddaje się i pozostaje aktywny sportowo. Wokół siebie zrzesza miłośników górskich wycieczek oraz zimnych kąpieli (Klub Morsów). Pan Andrzej swój czas i energię poświęca również na działania w Społecznej Radzie Słuchaczy UTW w Kętach.Tytuł Seniorki Roku 2017 otrzymała:

Pani JANINA EWA KAMIŃSKA - pasją Pani Janiny jest taniec, któremu poświęciła wiele lat swego życia, prowadząc zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie swoje zamiłowania artystyczne oraz kulturalne rozwija w wadowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, którego jest przewodniczącą. Za cel swojego życia zawsze stawia drugiego człowieka, czy to w kontekście działań artystycznych, czy społeczno-politycznych w Razie Osiedla i Miasta.


Tytuł Seniora Roku 2017 otrzymał:

Pan FRANCISZEK DUDEK - swoje życie poświęcił muzyce – przez lata występował na scenie oraz przygotowywał innych do występów, zorganizował również liczne wydarzenia artystyczne. Od 2012 roku prowadzi międzypokoleniową grupę wokalno-instrumentalną zrzeszającą ludzi w wieku od 16 do 81 lat. Jak twierdzą współpracownicy, Pan Franciszek „stworzył na olkuskim blokowisku nową wartość dla kultury (…) nauczył ludzi słuchać i rozumieć poezję, stworzył niepowtarzalny klimat i nastrój (…)”.

 ***

VIII Akcja „Miejsce przyjazne seniorom” organizowana jest przez Samorząd Województwa Małopolskiego wspólnie z Gminą Miejską Kraków (bezpośredni realizatorzy: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie / Gmina Miejska Kraków - Biuro Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych). To jedna z inicjatyw pomagających przełamywać stereotypy na temat starości oraz budująca społeczeństwo otwarte na zmiany. Realizowane przedsięwzięcie jest odpowiedzią na oczekiwania osób starszych, którzy potrzebują i poszukują miejsc, w których będą się czuć dobrze i komfortowo. Głównym celem akcji jest promowanie miejsc przyjaznych seniorom działających na terenie Krakowa: kawiarni, sklepów, instytucji: kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej i innych, odpowiadających na potrzeby osób starszych poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy.


W latach 2011-2017 do akcji zgłosiło się ponad 80 różnorodnych organizacji i instytucji, którym wręczono w sumie 142 certyfikaty „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Część podmiotów jest laureatem kilku edycji akcji. Ponadto w latach 2011-2016 przyznano 47 wyróżnień za podejmowanie działań na rzecz osób starszych. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych są biblioteki, kluby fitness, hotele, kawiarnie a nawet Galeria Bronowice.Certyfikat otrzymali:


1.    Krakowskie Forum Kultury    31-027 Kraków, ul. Mikołajska 2

2.    Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża    31-116 Kraków, ul. Studencka 19

3.    Młodzieżowy Dom Kultury „DOM HARCERZA”    30-059 Kraków, ul. Reymonta 18

4.    Kino Agrafka    31-142 Kraków, ul. Krowoderska 8

5.    Park Wodny w Krakowie S.A.    31-146 Kraków, ul. Dobrego Pasterza 126

6.    Mrs. Sporty Kraków-Ruczaj    30-349 Kraków, ul. Miłkowskiego 7/U3

7.    Klub Mrs. Sporty – Kurdwanów    30-611 Kraków, ul. Porucznika Halszki 28/LU3

8.    Klub Mrs. Sporty Kraków- Mistrzejowice    31-621 Kraków, os. Bohaterów Września 82


Wyróżnienia otrzymali:


1.    Diagnostyka Sp. z o.o. Punkt Pobrań    31-261 Kraków, ul. Rusznikarska 17

2.    Integracyjny Klub Kultury Olsza    31-436 Kraków, ul. Stanisława ze Skalbmierza 7

3.    Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków Targi w Krakowie Sp. Z o.o.    31-586 Kraków, ul. Galicyjska 9

4.    „Koleje Małopolskie” Sp z o.o.    30-556 Kraków, ul. Wodna 2

5.    Poradnia Kardiologiczna    30-053 Kraków, ul. Galla 24

6.    CM UNIMED sp. z o. o.     30-131 Kraków, ul. Młodej Polski 7

7.    Biblioteka Kraków Filia nr 56     31-949 Kraków, os. Zgody 7

8.    Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie      31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 39

9.    Krakowskie Biuro Festiwalowe     30-311 Kraków, ul. Wygrana 2


Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy !!!


Drukuj
SENIOR ROKU 2017_MPS 2018
MPS_2018
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl