Załaduj kalendarz
2010-06-07

Wyalienowani rodzice czytają dzieciom

15 czerwca 2010 roku,  odbędzie się kolejna edycja akcji społecznej - Wyalienowani rodzice czytają dzieciom. Akcja społeczna składa się z dwóch części: pierwsza część to czytanie książeczek, urozmaicane konkursami dla dzieci, a druga to seminarium skierowane do dorosłych "Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem i przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach rozbitych, wraz z dyskusją."

Seminarium jest skierowane do osób, które zetknęły się z tym problemem, profesjonalistów, zajmujących się omawianą problematyką i innych zainteresowanych.

Akcja społeczna - Wyalienowani rodzice czytają dzieciom, od ubiegłego roku, odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, a w 2010 roku została nagrodzona przez Komisję Europejską i Ministerstwo
Edukacji Narodowej, jako lider Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce, w kategorii inicjatywy społeczne. W ubiegłym roku akcję objął także honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa -
pan profesor Jacek Majchrowski.

Czytanie dzieciom zwiększa ich wrażliwość, pamięć, koncentrację, wyobraźnię, wiedzę, zdolność, uczenia się, empatię, podnosi samoocenę i wspiera rozwój emocjonalny.

Alienacja rodzicielska (PA) to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacjach pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem.

Mogą być nimi manipulowanie strachem, lękami, emocjami i przekonaniami dziecka, utrudnianie kontaktów, szantaż emocjonalny lub inne manipulacje.

Podobne mechanizmy działania stosowane są także w destrukcyjnych sektach, dążących do odseparowania jej członków od rodziny i dotychczasowego środowiska społecznego.

Alienacja rodzicielska to przemoc emocjonalna wobec dziecka i drugiego rodzica. Przyczynia się do powstawania u dzieci zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i rozwojowych.

Szczegółowy program czerwcowej edycji akcji społecznej - Wyalienowani rodzice czytają dzieciom:

15 czerwca 2010 roku

10.00 Czytanie książeczek oraz konkursy dla dzieci
17.00 Seminarium (mini-konferencja) - Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem i przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach rozbitych, wraz z dyskusją

Wstęp i udział wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy tej edycji akcji: Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica oraz Filia nr 9 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Miejsce akcji: Nowohucka Biblioteka Publiczna, filia nr 9 Kraków, os. Tysiąclecia 42

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl