2011-09-20

Jubileuszowy V Małopolski Plebiscyt „Poza Stereotypem”- Senior Roku 2010 rozstrzygnięty!

20 września w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie Kapituła Plebiscytu dokonała wyboru, oceniając 31 zgłoszeń kandydatów. Plebiscyt nad którym honorowy patronat objął Marek Sowa- Marszałek Województwa Małopolskiego oraz media: Dziennik Polski i Radio Kraków, trwał od marca do września br.

Do 9 września do siedziby ROPS wpłynęły 32 pisemne zgłoszenia 31 kandydatów. Różnica w liczbach wynika z podwójnego zgłoszenia jednej kandydatki z Olkusza, którą wytypowały dwie odrębne instytucje. Po wnikliwej ocenie zgłoszeń i kilkugodzinnej naradzie kapituła w składzie:

Przewodniczący:
1. Wojciech Kozak- Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Członkowie:
2. Katarzyna Wojtanowicz- Dział Polityki Społecznej ROPS w Krakowie
3. Józefa Szczurek- Żelazko- Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej SWM
4. Ewa Piłat – Dziennik Polski
5. Danuta Urbanik– Radio Kraków
6. Jadwiga Banach- Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
7. Maria Kacprzycka – Prezes „Stowarzyszenia Akademia Pełni Życia”
8. Aleksandra Bukowska-  Stowarzyszenie „Senior na Czasie”

w końcu ustaliła werdykt. Jak zwykle było bardzo trudno, gdyż jak porównać ze sobą tyle ciekawych, niesamowitych i niestereotypowych osobowości, gdzie każda wzbudza podziw i ogromny szacunek.

Niestety regulamin jest nieubłagany i pozwala Kapitule na wybranie jedynie 5 osób z czego dwie mogą dostać główny tytuł Seniora i Seniorki Roku, a trzem pozostałym przypadają w udziale honorowe wyróżnienia.

W tym roku bardzo mocno zaprezentował się Kraków, który przedstawił aż 11 kandydatów, dlatego większość tegorocznych laureatów to mieszkańcy stolicy naszego Województwa.

Tytuł Seniora Roku 2010 otrzymał Pan Mieczysław Ciało- Ciałowicz z Krakowa, od 11 lat Prezes Stowarzyszenia Operowanych Na Serce, wielki społecznik, oddany bezgranicznie osobom starszym i chorym.

Seniorką Roku 2010 została Pani Halina Brzezińska z Krakowa, inicjatorka Zwartej Braci „Sokoła”, którą prowadzi do dziś mimo sędziwego wieku, integrując rzesze seniorów nie tylko przy ćwiczeniach fizycznych ale również w działalności kulturalnej czy charytatywnej.

Wyróżnienia honorowe otrzymują:
Pani Alicja Firek z Krakowa
, od lat zaangażowana w prace Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych, która uczy seniorów zarówno nowych technologii, języka obcego, brydża, czy wielu innych ciekawych rzeczy.

Pan Andrzej Wałęga z Krakowa, mieszkaniec noclegowni dla mężczyzn, który oddaje się innym, działając w Klubie Integracji Społecznej, wykonując makiety krakowskich zabytków na cele charytatywne i pomagając pozostałym uczestnikom KIS.

Pan Andrzej Haniaczyk z Zakopanego, który stworzył podwaliny pod rozwój folkloru orawskiego, założyciel zespołu, wykonawca instrumentów pasterskich na których gra ze swoją rodziną otwierając wiele ważnych imprez na Podhalu i nie tylko.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

Chcemy również pogratulować wszystkim pozostałym 27 kandydatom nominowanym do tytułu Senior Roku 2010, ponieważ każdy z nich zasługuje na zwycięstwo, a są to:

Pan Mieczysław Władysław Nowak z Łapanowa:
Pan Marian Szewczyk ze Spytkowic
Pani Małgorzata Pfisterer z Krakowa
Pan Antoni Łopuch z Nowego Sącza
Pani Irena Garczyńska z Krakowa
Pani Elżbieta Kiereś z Krakowa
Pani Barbara Golińska z Zabierzowa
Pan Józef Kalemba z Kocmyrzowa
Pani Helena Maj z Kocmyrzowa
Pani Lucyna Paos z Kocmyrzowa
Pani Irena Włodarczyk z Olkusza
Pani Danuta Woźniak z Męciny
Pan Stanisław Smereka z Krzeszowic
Pani Jadwiga Jaskóbska z Krakowa
Pani Maria Kopytek z Nowego Targu
Pani Maria Pagacz z Brzeska
Pani Czesława Wojewodzic z Andrychowa
Pani Maria Pytel- Skrzypiec z Andrychowa
Pan Edward Wincenty Szlagor z Andrychowa
Pan Tadeusz Sumper z Andrychowa
Pani Danuta Noszka- Leśniewska
Pani Halina Krzymowska z Krakowa
Pani Urszula Chrustek z Rabki Zdrój
Pan Julian Staniewski z Rabki Zdrój
Pan Zbigniew Klatka z Alwerni
Pani Michalina Bandura z Krakowa.

Na wszystkich Państwa oczekujemy na uroczystej jubileuszowej gali wręczenia nagród, która odbędzie się w Teatrze im. J. Słowackiego w dniu 7 października br. o godz. 14.30.

 

Tekst pochodzi z serwisu www.rops.krakow.pl – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie