Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium

Innowacje społeczne

Pozostałe innowacje społeczne MIIS

INNOWACYJNA TERAPIA ZAJĘCIOWA W DOMU OSOBY STARSZEJ

NA CZYM POLEGA

Koncepcja realizowania terapii w domu osoby zależnej, która przekracza 76 rok życia i z różnych względów (zdrowotnych, osobistych, społecznych) nie jest w stanie skorzystać z terapii oferowanej przez DDP lub inne instytucje. Terapia zajęciowa aktywnie wspiera samodzielność osoby starszej, poprawia sprawność fizyczną, psychicznej i intelektualnej. Terapia realizowana w warunkach domowych ma również na celu wzmacnianie więzi oraz budowanie prawidłowych relacji

w najbliższym środowisku osoby zależnej (z rodziną, osobami współzamieszkującymi, opiekunem formalnym). Kolejnym etapem jest włączanie do zajęć osób z najbliższego otoczenia osoby zależnej, aby pokazać w jaki sposób można efektywnie i przyjemnie spędzać czas z osobą starszą (jakie formy aktywności są możliwe i interesujące dla seniora). Dla wzmocnienia efektu terapii, równolegle poprowadzone są domowe warsztaty zapobiegania upadkom osób starszych w warunkach domowych.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ

Osoby starsze, które nie opuszczają lub opuszczają w ograniczonym zakresie swoje miejsce zamieszkania i nie mogą skorzystać z zajęć uprawniających, rehabilitujących i ułatwiających kontakty towarzyskie, organizowanych w okolicy.

KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ

Z rozwiązania mogą skorzystać jednostki i placówki organizujące opiekę nad osobami starszymi na danym terenie. W świadczenie usług mogą zostać zaangażowane kadry Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, organizacji pozarządowych świadczących tego typu usługi w placówkach stacjonarnych i/lub specjaliści zatrudnieni przez organizatora opieki.

INNOWATOR

Stowarzyszenie Być w Krakowie

TD

Grafika przedstawia duży napis InnMałopolska region innowacyjny społecznie. Pozostała część grafiki zwiera opis pomysłu pod nazwą "INNOWACYJNA TERAPIA ZAJĘCIOWA W DOMU OSOBY STARSZEJ", którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Być w Krakowie. Na dole grafiki znajduje się adres Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: tel. +48124220636, adres: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, e-mail: biuro@rops.krakow.pl oraz loga: Fundusz Europejski, Małopolska, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Unia Europejska.  

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl