Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium

Innowacje społeczne

Pozostałe innowacje społeczne MIIS

POSTREWALIDACJA

Forma wsparcia osób głęboko wielorako niepełnosprawnych i ich rodzin.

NA CZYM POLEGA

Postrewalidacja to nowatorska forma wsparcia skierowanego do dorosłych osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością (które wyszły już z systemu edukacji, a oferta WTZ jest dla nieadekwatna dla ich stopnia i typu niepełnosprawności). Realizowana jest w przystosowanym do tego celu miejscu dziennego pobytu, gdzie praca z podopiecznymi jest wpleciona w sposób naturalny w codzienne sytuacje i czynności domowe. Istotną cechą charakteryzującą postrewalidację jest nowe spojrzenie na głęboką wieloraką niepełnosprawność. Osoba nią dotknięta nie jest obiektem oddziaływań medycznych i edukacyjnych. Ważniejsze od walki z niepełnosprawnością, staje się jak najlepsze życie mimo niepełnosprawności (pobyt zorganizowany jest w oparciu o zasady budowania "świata bazalnego"). Modelowe rozwiązanie, które zostało przetestowane, zakłada zarówno wypełnienie luki w systemie pomocy o formę wsparcia skierowanego do osób najbardziej narażonych na marginalizację i wykluczenie, ale również wielokierunkowe wsparcie opiekunów, polegające na edukowaniu ich w zakresie opieki nad osobami z głęboką niepełnosprawnością, która jest wymagająca fizycznie i emocjonalnie.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ

Osoby z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością po ukończeniu 25 roku życia.

KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ

Z rozwiązania mogą skorzystać placówki OREW, ORW lub SPdP.

Inne placówki będące w stanie zapewnić zaplecze lokalowe i terapeutyczne (wsparcie specjalistyczne) niezbędne przy opiece nad osobami głęboko-wielorako niepełnosprawnymi.

INNOWATOR

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Nowy Targ

Postrewalidacja

Grafika przedstawia duży napis InnMałopolska region innowacyjny społecznie. Pozostała część grafiki zwiera opis pomysłu pod nazwą "POSTREWALIDACJA", którego pomysłodawcą jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Nowy Targ. Na dole grafiki znajduje się adres Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: tel. +48124220636, adres: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, e-mail: biuro@rops.krakow.pl oraz loga: Fundusz Europejski, Małopolska, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Unia Europejska. 

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl