Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium

Innowacje społeczne

Pozostałe innowacje społeczne MIIS

PRZEZ ZABAWĘ DO SAMODZIELNOŚCI

Opracowanie modelu ułatwiającego zdobywanie samodzielności i niezależności przez dzieci niepełnosprawne ze spektrum autyzmu.

NA CZYM POLEGA

„Przez zabawę do samodzielności” jest innowacyjnym modelem pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, który integruje wielopłaszczyznowe działania obejmujące: przygotowanie dzieci do korzystania z usług dostępnych w przestrzeni publicznej, przygotowanie usługodawców do obsługi klienta autystycznego oraz przygotowanie rodzin do korzystania wraz z dzieckiem ze sfery publicznej. Model ten stanowi rozwiązanie, ułatwiające rodzinom z dzieckiem autystycznym funkcjonowanie społeczne czy obcowanie z rówieśnikami i innymi grupami społecznymi. Kluczowymi produktami innowacji jest 5 modeli zabaw terapeutycznych uczących dzieci zachowań wg. procedur oraz 5 fiszek z procedurami zachowań dla pracowników sfery usługowej z planami komunikacji alternatywnej. O innowacyjności modelu stanowi również jego kompleksowe podejście. Nie koncentruje się tylko na dziecku dotkniętym autyzmem, ale przewiduje też działania skierowane do rodzin i społeczności lokalnej. W sposób praktyczny uczy środowisko lokalne specyficznych procedur współpracy z osobą dotkniętą autyzmem. Uczestniczące w innowacji dzieci poprzez praktyczne działanie uczą się samodzielności i nabywają nowe kompetencje społeczne. Osiągnięcie wyższego poziomu samodzielności i niezależności dzieci, z kolei, powala opiekunom i całym rodzinom sprawniej funkcjonować, mogąc przyczyniać się również do zwiększania ich aktywności zawodowej i społecznej.

KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ

Z rozwiązania mogą skorzystać placówki organizujące i świadczące pomoc dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. Również osoby indywidualne, np.. Rodzice dzieci autystycznych mogą indywidualnie skorzystać ze scenariuszy zabaw terapeutycznych.

INNOWATOR

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu

przez_zabaw__

 

 

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl