Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium

Innowacje społeczne

Pozostałe innowacje społeczne MIIS

REALIZACJA DOMOWEJ ANTYBIOTYKOTERAPII DOŻYLNEJ U CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ Z MAŁOPOLSKI

Kompleksowa usługa pozwalająca pacjentom z mukowiscydozą leczonym z powodu zaostrzenia choroby oskrzelowo-płucnej na przyjmowanie leków dożylnych zarezerwowanych dla lecznictwa szpitalnego w warunkach domowych pod opieką pielęgniarki i fizjoterapeuty.

NA CZYM POLEGA

W ramach rozwiązania przewiduje się specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania pacjenta podczas całego okresu leczenia. Produktami opracowanymi podczas etapu realizacji innowacji są procedury kwalifikacji i szkolenia chorych oraz ich rodzin, procedury wydawania i utylizacji leków oraz sprzętu medycznego, przygotowanie kadr pielęgniarek i fizjoterapeutów do realizacji usług oraz fizjoterapii oddechowej u pacjentów. Wsparcie specjalistów w warunkach domowych z pewnością zapewni większy komfort pacjentów podczas ich terapii.

Model rozwiązania zawiera m.in.: opis wdrażania świadczenia usługi domowej antybiotykoterapii dożylnej, program szkolenia pielęgniarek wraz z materiałami edukacyjnymi, wytyczne organizacyjne stażu dla pielęgniarek, program szkolenia fizjoterapeutów wraz z materiałami, program szkolenia rodzin i pacjentów wraz z materiałami edukacyjnymi, opis świadczenia usługi domowej antybiotykoterapii dożylnej.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ

Osoby chorujące na mukowiscydozę, które zostały zakwalifikowane przez lekarza do skorzystania z takiej formy leczenia / kontynuacji leczenia rozpoczętego w szpitalu.

KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ

Z rozwiązania mogą skorzystać jednostki i placówki organizujące opiekę nad osobami chorującymi na Mukowiscydozę. W tym momencie ze względu na opór środowiska (lekarze i pielęgniarki), zbyt niską wycenę usługi przez NFZ - zupełnie nie uwzględniającą np. konieczności dojazdu na miejsce zamieszkania + brak możliwości prawnych wprowadzenia uproszczonej procedury samodzielnej aplikacji antybiotyku (obowiązujacej w wielu krajach Europy) trudno jest wdrożyc procedurę w skali kraju. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą kontynuuje działania na rzecz wdrożenia tej procedury.

INNOWATOR

 

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą

antybiotykoterapia

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl