Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium

Innowacje społeczne

ZŁOTA DZIEWIĄTKA - innowacje społeczne MIIS wybrane do upowszechniania

CZAS NA AKTYWNOŚĆ!

Platforma internetowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.


NA CZYM POLEGA ROZWIĄZANIE

Platforma CZAS NA AKTYWNOŚĆ! to internetowa platforma dla dorosłych osób z zespołem Downa, która umożliwia im prowadzenie aktywnego i samodzielnego życia kulturalno-społecznego (z asystą wolontariuszy) w swojej miejscowości na miarę swoich potrzeb i możliwości.

Poprzez uproszczony interfejs, zbudowany z elementów graficznych i dźwiękowych - ma w czytelny i przejrzysty sposób przekazywać informacje osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Platforma z jednej strony, jest bazą wiedzy i informacji o możliwości wspólnego spędzania czasu; z drugiej strony, jest narzędziem ułatwiającym kontakty dorosłych osób z zespołem Downa z ich zdrowymi rówieśnikami – wolontariuszami.

Pomaga rozwijać i wzmacniać przyjacielskie relacje pomiędzy dorosłymi osobami z zespołem Downa poza placówkami i instytucjami opiekuńczymi, a także uczy jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych. Całością działań platformy koordynuje przeszkolony moderator, który czuwa nad bezpieczeństwem cyfrowym uczestników i moderuje bezpieczeństwo fizyczne podczas wspólnych wyjść.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ

Młodzi dorośli - osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Główną grupą odbiorców innowacji są osoby dorosłe z zespołem Downa. Problemy dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie zależą od poziomu ich funkcjonowania, trzeba więc pamiętać, że nie jest to jednorodna grupa, lecz wręcz przeciwnie, bardzo zróżnicowana i wymagając elastycznego działania i wsparcia.

KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ ROZWIĄZANIE


Instytucje wspierające i świadczące usługi na rzecz osób niepełnoprawnych intelektualnie, w tym osób z zespołem Downa, np.:

•    Środowiskowe Domy Samopomocy,

•    Warsztaty Terapii Zajęciowej,

•    szkoły,

•    organizacje pozarządowe,

Dla tych instytucji platforma może być wsparciem i pretekstem aby wzmacniać samodzielność i sprawczości swoich dorosłych podopiecznych, przygotowywać ich do niezależności i poruszania się po ofercie kulturalnej miasta. 

INNOWATOR 

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa TĘCZA w Krakowie 

  • Agata Krzyżek 
  • Joanna Kociołek
  • Grażyna Banach-Kociołek
  • Agnieszka Jankiewicz 

Kontakt do innowatora: sto.tecza@gmail.com

CZAS NA AKTYWNOŚĆ!  -film

MODEL 

czas

Grafika przedstawia duży napis INNMAŁOPOLSKA region innowacyjny społecznie. Pozostała część grafiki zwiera opis pomysłu pod nazwą "Czas na aktywność!" autorstwa Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Tęcza w Krakowie. Na dole grafiki znajduje się adres Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: tel. +48124220636, adres: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, e-mail: biuro@rops.krakow.pl oraz loga: Fundusz Europejski, Małopolska, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Unia Europejska.

RAPORT KOŃCOWY

RAPORT Z BADANIA POTRZEB I OCZEKIWAŃ 

PROGRAM SZKOLENIA

SPECYFIKACJA PLATFORMY

WYTYCZNE DO PRZYGOTOWANIA PLATFORMY 

PRZYKŁADOWE WIDOKI

Dokumentację techniczną potrzebną do wykonania własnego egzemplarza udostępniamy w ramach otwartej licencji. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie na adres e-mail: drojek@rops.krakow.pl

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl