Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium

Koronawirus - o tym warto wiedzieć!

Ważne informacje

Tarcza Antykryzysowa: wiele nowych rozwiązań dla FIRM, PRACOWNIKÓW I ROLNIKÓW!

Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań, który ma za zadanie pomóc polskim firmom i ich pracownikom w przejściu przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Nowe przepisy obowiązują już od 1 kwietnia, natomiast rząd wciąż pracuje nad kolejnymi formami wsparcia dla firm i obywateli.

Nowe propozycje:

Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące – po zmianach z wakacji składkowych skorzystają także firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób. Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie. Mechanizm pozytywnie wpłynie na zmniejszenie zwolnień pracowników.

Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2 tys. złotych.

Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną - rolnicy i pracujący z nimi domownicy mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ze względu na obowiązkową kwarantannę lub pobyt w szpitalu w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać swojej pracy.

Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO - organizacje pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem będą mogły skorzystać ze wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy, jakie oferuje państwo.

Zabezpieczenie środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją – jeśli Ty lub Twoja firma przeznaczacie środki finansowe na walkę z koronawirusem, nie będą one podlegały egzekucji w ramach postępowania cywilnego czynności komorników sądowych, administracyjnych organów egzekucyjnych.

Nielimitowany internet w ramach dostępu do GOV.PL i usług medycznych online - jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, dostaniesz nielimitowany internet w ramach dostępu do „publicznych” stron internetowych. Dotyczy to m.in.: stron w domenie gov.pl, usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną, usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.

Wsparcie eUsług w służbie zdrowia - placówki ochrony zdrowia otrzymają dostęp do szybkiego internetu, a także sprzęt, który umożliwi im prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej.

Szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – w tym roku uruchomiony zostanie Fundusz Szerokopasmowy, dzięki któremu obywatele będą mieli zapewniony dostęp do podstawowych e-usług społecznych. Pierwotnie program miał ruszyć dopiero w 2021 roku.

Szkoły ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem do pracy zdalnej – nowe rozwiązania to także wsparcie w wyposażeniu szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne oraz oprogramowanie do prowadzenia zajęć zdalnych.

Uproszczenie działania usług pocztowych:

•    przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną będzie mogła być doręczona do skrzynki pocztowej bez konieczności składania wniosku na poczcie;

•    przesyłki kurierskie będą mogły być dostarczane z pominięciem obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru.

Wydłużenie terminów administracyjnych – m.in. dla posiadaczy pojazdów - jeżeli upłynął termin ważności: prawa jazdy uprawnienia do kierowania pojazdami szkolenia okresowego, badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy, masz 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/rozszerzamy-tarcze-antykryzysowa-nowych-rozwiazan-dla-firm-pracownikow-i-rolnikow

 

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl