Załaduj kalendarz

MAŁOPOLSKI INKUBATOR INNOWACJI SPOŁECZNYCH

Aktualności Inkubatora

Akcja – Innowacja – cz. II, czyli jak budować Innowacyjne rozwiązania?

27.09.2016

Staraliśmy się pokazać, również na przykładzie, że Innowacja to tak naprawdę każde niezastosowane dotychczas „ulepszenie”, koncepcja, która podnosi, „tiuninguje” wartość już istniejącą.

Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam jak takiej innowacji szukać? Od czego zacząć? Co zrobić?

Przy poszukiwaniu innowacji, tak jak przy planowaniu projektowym, ważne jest rozejrzenie się wokół siebie i znalezienie odpowiedzi na dwa podstawowe pytania:

•    Czego potrzebuję?

•    Co mam?

Pierwsze pytanie skłania do tego aby pochylić się nad potrzebami, które muszą być zaspokojone, a posługując się językiem projektów – problemami, wyzwaniami, które muszą zostać rozwiązane aby podnieść jakość, wartość istniejących rozwiązań.

Drugie pytanie to przyjrzenie się posiadanym zasobom. Zanim zaczniemy szukać możliwości na zewnątrz, w partnerstwach, w budowaniu nowych narzędzi, w ustanawianiu nowych standardów, należy dokładnie przyjrzeć się temu co już mamy, co możemy wykorzystać, zmodyfikować aby zaspokoić swoją potrzebę.

Po tak skonstruowanych pytaniach przychodzi czas na innowacyjność. Tu nieodzowna jest nasza kreatywność, ale też wiedza i doświadczenie wyniesione z dotychczasowej aktywności. Kreatywność pozwala nam wykorzystać posiadane zasoby w inny niż dotychczasowy sposób. Nowa odsłona tych samych narzędzi, metod, sposobów, nowe role dla starych partnerów czy posiadane umiejętności wykorzystane do nowych zadań – stają się Innowacją jeśli pozwalają jednocześnie rozwiązać problem, zaspokoić potrzebę, która pojawiła się jako odpowiedź na pierwsze pytanie.

Uproszczoną drogę poszukiwania Innowacji przedstawia poniższy schemat:

zdj_2

Jeśli kogoś zainteresowała dzisiejsza odsłona – zapraszamy do kolejnego numeru es.O.es, w którym przyjrzymy się temu zagadnieniu jeszcze dokładniej.

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl