Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Sierpień 2020 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Ukryj kalendarium
2017-06-20

MAŁOPOLSKI DZIEŃ RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO 2017

W dniu 19 czerwca 2017 roku w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie odbyły się Małopolskie Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Wydarzenie, organizowane pod honorowym patronatem Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego, było okazją do wspólnego spotkania kadr systemu wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji oraz rodzin zastępczych i adopcyjnych z Małopolski.

Jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach obchodów było zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie seminarium dla kadr systemu wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji pn.: „Interdyscyplinarne spojrzenie na rodzinę – wspólny plan pomocy dziecku i rodzinie”, w trakcie którego szczególną uwagę zwrócono na funkcjonowanie systemu rodzinnego w kontekście umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej oraz podkreślono istotną rolę, jaką odgrywa współpraca służb systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej w tym obszarze.


Pan Emil Szumiło z Centrum Psychologicznego ITEM w Żywcu w prelekcji pt. „Obraz psychologiczny dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej” przybliżył uczestnikom seminarium złożoność czynników kształtujących psychikę dziecka w pieczy zastępczej oraz związane z nimi typowe objawy zachowań u dzieci. W szczególny sposób w tym kontekście zostały omówione: FASD, trauma wczesnodziecięca oraz zaburzenia przywiązania.W wystąpieniu pt. „Rodzinna piecza zastępcza jako tymczasowa forma pomocy dziecku i rodzinie” Pani Jolanta Piesiewicz – Miłek – Małopolski Ośrodek Adopcyjny w Nowym Sączu/ Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu ukazała nowe spojrzenie na rolę rodziny zastępczej w systemie opieki nad dzieckiem i rodziną oraz w kontekście kontaktów opiekuna zastępczego z rodzicami biologicznymi, stanowiących często obszar trudności, wskazała na potrzebę prymatu zrozumienia przed osądzaniem. Z kolei Pani dr Elżbieta Trubiłowicz – Kierownik Specjalistycznej Poradni dla Rodzin MOPR w Lublinie wygłosiła prelekcję pt. „System rodzinny w obliczu odebrania dziecka z rodziny”, która pozwoliła zgromadzonym przedstawicielom jednostek systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej z terenu Małopolski na zrozumienie kontekstu, w jakim funkcjonuje rodzina biologiczna w sytuacji umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej oraz wskazała na potrzebę pogłębionej diagnozy sytuacji rodzinnej jako podstawy skuteczności działań.Małopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego stanowił także doskonałą okazję do wręczenia nagród i upominków dla uczestników Małopolskiego Konkursu dla rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych i adopcyjnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Rodzinne pozdrowienia z Małopolski”. W tegorocznej dziesiątej już edycji konkursu zachęcano małopolskie rodziny zastępcze i adopcyjne do wykonania projektu kartki pocztowej z Małopolski. Konkurs o tematyce związanej z podróżami po Małopolsce spotkał się z dużym zainteresowaniem młodych Małopolan, o czym świadczy większa niż w roku ubiegłym liczba uczestników.


Wśród nagrodzonych w konkursie znaleźli się:

- w kategorii indywidualnej:

I miejsce: Aleksandra Moskal za pracę pt. „Kreską po Małopolsce”

II miejsce: Roch Zajączkowski za pracę pt. „Małopolska od deski do deski”

III miejsce: Klaudia Jarnot za pracę pt. „W sieci Małopolski”


Wyróżnienia otrzymali:

Natalia Miłkowska za pracę pt. „Życzenia Słonecznej Dobroci”

Justyna Gawlik za pracę pt. „Pozdrowienia od Smoka Wawelskiego”


- w kategorii rodzinnej:

I miejsce: Pani Agata Owcarz i Kacper Ślusarczyk za pracę pt. „Rodzinne pozdrowienia”

II miejsce: Pani Elżbieta Kocur oraz Aleksandra Dudek i Wiktoria Kilian za pracę

pt. „Moje spojrzenie”

III miejsce: Sandra i Samanta Laskowskie oraz Patryk Wejdman i Dawid Śliwa za pracę plastyczną pt. „Balonem przez Małopolskę”


Wyróżnienia otrzymali:

Państwo Joanna Krzeczkowska i Tomasz Matyszkiewicz oraz Aleksandra Moskal, Natalia Stankowska i Wiktoria Kucharska za pracę pt. „Malowane chaty”

Pani Halina Kopyto – Głownia i Olivia Kopyto za pracę pt. „Pozdrowienia z Alwerni”.Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!Nagrody dla laureatów konkursu zapewnił Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie oraz Departament Marki Małopolska UMWM.Serdecznie dziękujemy Fundacji ARCHON+ Dzieci które kochacie za przekazanie upominków dla uczestników konkursu.


2015_logo_100x100


Dodatkowo przedstawiciele małopolskich jednostek systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej, jak również rodzice zastępczy, adopcyjni i prowadzący rodzinne domy dziecka wzięli udział w warsztatach poruszających następujące zagadnienia: konflikt lojalności – znaczenie utrzymania więzi emocjonalnych dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej z rodzicem biologicznym; doświadczenie straty jako istotny czynnik w funkcjonowaniu dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej oraz praca z dzieckiem z Zespołem Zaburzenia Więzi.


Najmłodsi uczestnicy wydarzenia natomiast poprzez udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum, mogli przenieść się w czasy II wojny światowej i poznać tajniki konspiracji i bohaterskich żołnierzy.


logo_patronat_MWM_1

Patronat medialny:


DziennikP

90_RK_logo_patronat_GRANAT


Drukuj
  Galeria prac nagrodzonych w konkursie "Rodzinne pozdrowienia z Małopolski"
  Logo EER
  Logo EPUAP
  Mapa dojazdu
  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

  30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
  tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
  e-mail: biuro@rops.krakow.pl