Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium
2019-04-24

Młodzi Małopolanie uczą się przedsiębiorczości

Za nami finał rozgrywek "Chłopskiej Szkoły Biznesu", czyli społecznej gry dotyczącej przedsiębiorczości, w której wzięli udział uczniowie z małopolskich szkół średnich. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Młodym mieszkańcom Małopolski podczas finałowych zmagań kibicowała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
"Młodzież podczas rozgrywek nie tylko dobrze się bawiła, ale przede wszystkim mogła doświadczyć pracy zespołowej, zdrowej rywalizacji, a także zadań i problemów związanych z przedsiębiorczością i prowadzeniem biznesu" – podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Ta społeczna gra ściśle związana z przedsiębiorczością była rozgrywana w ostatnich dwóch miesiącach tego roku w kilkudziesięciu małopolskich szkołach ponadgimnazjalnych.

Na czym polegała gra?

Uczniowie zakładali dwuosobowe spółki wcielając się w rolę przedsiębiorców. Produkowali towary, zarabiali pieniądze, a zgromadzony zysk przeznaczali na cele społeczne. Zwycięzcy, czyli te osoby, które zdobyły najwięcej punktów z działalności społecznej, w nagrodę zostali zaproszeni do udziału w wielkim finale.
Podczas finału doświadczyli kolejnych, międzyszkolnych rozgrywek.

Laureatami Finału Chłopskiej Szkoły Biznesu '2019 zostali: 

  • miejsce I - Aleksandra Ledniowska i Sylwia Niemas z Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego w Nowym Sączu
  • miejsce II -  Agata Łukaszczyk i Kamil Bobak z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem
  • miejsce III - Adam Mielec i Miłosz Bober z Zespołu Szkół Ponadgimjazjalnych nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku
3 zwycięskie pary otrzymały atrakcyjne nagrody. To jednak nie wszystko. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników był udział w „Spacerium” po Kazimierzu połączonym z poszukiwaniem śladów krakowskiej spółdzielczości. Spacer poprowadziła jedna z krakowskich spółdzielni socjalnych – KAMPU. 

"Dzięki grze młodzież doświadcza jak to jest być przedsiębiorcą, i że prowadzenie firmy nie jest takie proste i potrafi być obarczone dużym ryzykiem. Gra dobrze oddaje mechanizmy rządzące gospodarką, a do tego zwraca uwagę na aspekt społeczny i wspieranie osób wykluczonych. To dobry sposób, aby przekazać wiedzę o ekonomii społecznej młodzieży z Małopolski" – dodaje Marta Malec-Lech z ZWM.

Zorganizowane już po raz ósmy rozgrywki „Chłopskiej Szkoły Biznesu” posiadają walor edukacyjny oraz promocyjny i niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród szkół z terenu województwa małopolskiego.

Drukuj
ChSB 2019
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl