Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Styczeń 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ukryj kalendarium
2018-12-13

Tworzenie warunków do aktywności kulturalnej seniorów tematem kolejnego posiedzenia Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej

Przedmiotem debaty były zagadnienia związane z udziałem małopolskich seniorów w ofercie kulturalnej w regionie oraz dotyczące tworzenia warunków do zwiększania ich udziału w wydarzeniach kulturalnych.

W dniu 13 grudnia w Collegium Nowodworskiego w Krakowie odbyło się kolejne posiedzenie Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej II kadencji. Spotkanie Członków Rady było okazją do dyskusji nad zagadnieniami związanymi z dostępem seniorów do kultury, zapoznania się z ofertą instytucji kultury województwa małopolskiego oraz założeniami inicjatywy pn. „Małopolski Pakt Kultury dla Seniorów i z Seniorami” podjętej przez przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku, gminnych rad seniorów oraz organizacji pozarządowych podczas Forum III Wieku w Krynicy Zdroju.

W spotkaniu uczestniczyli Goście:

Pani Inka Dowlasz, Zastępca Przewodniczącego Związku Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP w Krakowie, która przybliżyła zebranym działania ZASP, w szczególności te dedykowane seniorom i wspólnie z nimi tworzone.

Pani Monika Wiejaczka Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowsiego Województwa Małopolskiego, przedstawiła działania realizowane przez Województwo Małopolskie w obszarze kultury dedykowane Seniorom. Województwo Małopolskie jest organizatorem lub współorganizatorem 23 instytucji kultury, cały czas rozwija ofertę odpowiadającą potrzebom osób starszych. Co roku ze stałych zniżek instytucji kultury oraz oferty edukacyjnej korzysta około 40 tys. Seniorów. Tworzenie warunków do twórczej aktywności Seniorów i zwiększenia ich udziału w wydarzeniach kulturalnych jest jednak nieustannie jednym z wyzwań stojących przed polityką senioralną.

Pani Ewa Piłat Pełnomocnik Rektora UJ ds. Jagiellońskiego UTW przedstawiła stanowisko Forum III Wieku w Krynicy Zdroju w sprawie przygotowania „Małopolskiego Paktu Kultury dla Seniorów i z Seniorami”.

Dalszą część posiedzenia wypełniła dyskusja Członków Rady nad potrzebami, a zarazem możliwościami w zakresie tworzenia małopolskiej przestrzeni sprzyjającej zwiększaniu dostępu Seniorów do kultury. Debata pozwoliła z jednej strony na swoisty „remanent” istniejącego stanu rzeczy, jak i na zaprojektowanie działań w perspektywie przyszłego roku, a także działań długofalowych w ramach kadencji Rady.
Drukuj
Posiedzenie Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl