Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Marzec 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Ukryj kalendarium
2016-12-22

Za nami kolejna wizyta studyjna.

W dniu 13 grudnia 2016 r. odbyła się wizyta studyjna w podmiotach oferujących wsparcie dla seniorów, realizowane w formie dziennego pobytu – Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krakowie (os. Szkolne 20) i Dziennym Domu Pobytu Senior-WIGOR w Proszowicach (ul. Kolejowa 4).

Celem wizyty zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie było zapoznanie się z funkcjonowaniem powyższych placówek, możliwościami i wyzwaniami, jakie stoją przed instytucjami w zakresie wsparcia osób starszych oraz wymiana doświadczeń przedstawicieli podmiotów realizujących zadania na rzecz seniorów.

W wizycie wzięli udział przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację działań na rzecz środowisk senioralnych, w szczególności zainteresowanych organizacją i funkcjonowaniem dziennych form wsparcia.

Wizyta studyjna rozpoczęła się spotkaniem w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krakowie, prowadzonym przez Gminę Miejską Kraków, w trakcie którego Pan Antonii Wiatr – Dyrektor Domu, wraz z pracownikami przybliżyli kilkunastoletnią historię placówki, z której wsparcia korzysta ponad 100 osób, jej strukturę, zasady funkcjonowania, w tym kierowania do Domu oraz zakres oferowanego wsparcia i udzielili odpowiedzi na zadawane pytania.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi formami wsparcia, rodzajami prowadzonych zajęć oraz pracowniami przystosowanymi do ich realizacji. Ponadto, mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach muzycznych organizowanych w Domu oraz obejrzeć prace seniorów, powstałe w trakcie zajęć (plastycznych, rękodzielniczych itd.). Więcej informacji na temat funkcjonowania Domu znajdziecie Państwo na stronie internetowej placówki.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Dziennym Domu Pobytu Senior-WIGOR w Proszowicach, prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Kieleckiej, powstałym na przełomie 2015/2016 r. w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR”. Kierująca Domem – Pani Urszula Jarosz, oprowadziła uczestników po nowopowstałej placówce, z której wsparcia korzysta około 30 osób.

W trakcie wizytacji uczestnicy mieli okazję zobaczyć przebieg zajęć z udziałem osób starszych, realizowanych w Domu i ich prace. Następnie odbyło się spotkanie, w trakcie którego Pan Grzegorz Cichy – Burmistrz Miasta i Gminy Proszowice przybliżył uczestnikom działania samorządu w obszarze pomocy społecznej, w szczególności wsparcia osób starszych i wyzwania, z jakimi mierzy się samorząd w tym zakresie. Pani Urszula Jarosz natomiast zapoznała uczestników ze specyfiką funkcjonowania placówki jaką jest Dzienny Dom Pobytu Senior-WIGOR i odpowiedziała na zadawane pytania.

Dzięki wizycie studyjnej uczestnicy mieli okazję porównać wyzwania, jakie stoją przed placówkami wsparcia dziennego dla osób starszych funkcjonującymi w nieco innych strukturach organizacyjnych – placówce samorządowej, funkcjonującej w dużej aglomeracji miejskiej, do której skierowanie wymaga decyzji administracyjnej, a pobyt w domu jest odpłatny, zgodnie z uchwałą RMK oraz placówce położonej w gminie miejsko-wiejskiej prowadzonej przez organizację pozarządową, oferującą bezpłatny pobyt, nie wymagającej skierowania w formie decyzji administracyjnej.

Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za otwartość i ciepłe przyjęcie!

Rekomendacje do prowadzenia placówek wsparcia dziennego. 

Drukuj
  Logo EER
  Logo EPUAP
  Mapa dojazdu
  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

  30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
  tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
  e-mail: biuro@rops.krakow.pl