Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Styczeń 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ukryj kalendarium

Inkubator Dostępności

Aktualności

Rusza Inkubator Dostępności!

01.10.2019 r

Rozwiązywanie problemów społecznych dzięki wykorzystaniu innowacji i zwiększanie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych o ograniczonej mobilności lub percepcji – to główne cele projektu pod nazwą „Inkubator Dostępności”, który Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie będzie realizował dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Zadaniem „Inkubatora Dostępności” jest przyspieszenie procesu dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb wszystkich użytkowników. Jego głównym celem jest bowiem wsparcie inicjatyw i pomysłów, których odbiorcami lub użytkownikami będą właśnie osoby niepełnosprawne oraz starsze, o ograniczonej percepcji lub mobilności – a więc m.in. osoby niedosłyszące lub niedowidzące, słabsze, poruszające się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez lub wózków inwalidzkich.

Chodzi nam o inkubację nowych, zalążkowych pomysłów, ich opracowanie i rozwinięcie, następnie przetestowanie, a w kolejnym kroku upowszechnienie, a także podjęcie działań w zakresie włączenia do praktyki tych rozwiązań, które podczas testu sprawdziły się najlepiej

- tłumaczy Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Pomysł na innowacyjne rozwiązanie w zakresie dostępności mogą zgłosić m.in. instytucje świadczące usługi publiczne, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych, oraz opiekunowie lub rodziny tych osób. Grantobiorcami opracowującymi i testującymi nowatorskie rozwiązania mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty publiczne, firmy prywatne i partnerstwa - co oznacza, że każdy, kto ma dobry pomysł na udostępnienie przestrzeni publicznej i "otwarcie" jej dla wszystkich użytkowników może zgłosić się do projektu „Inkubator Dostępności”.

Doświadczenia z realizacji pilotażowego projektu pn. „Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych” pokazały, że w osobach fizycznych, grupach nieformalnych czy małych podmiotach pozarządowych, prywatnych lub publicznych drzemie bardzo duży potencjał w obszarze innowacyjności społecznej, tylko trzeba było go uwolnić i odpowiednio nim pokierować

- dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Projekt „Inkubator Dostępności” będzie realizowany do 31 lipca 2022 roku przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, we współpracy z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Krakowie. Projekt ma charakter ogólnopolski.

id_logo__9_

Grafika przedstawia 4 panele prezentujące kolejne działania "Inkubatora Dostępności": WYTWÓRNIA: docieranie do potencjalnych INNOWATORÓW, wybór Grantobiorczyń i Grantobiorców. MONTAŻOWNIA: opracowanie specyfikacji wyłonionych innowacji społecznych, podpisanie umów i wypłata grantów, wsparcie i obserwacja realizacji innowacji społecznych (etap przygotowania prototypów i testu), rozliczanie i jakościowy odbiór efektów innowacji społecznych. PRACOWNIA: Wsparcie indywidualne GRB, wsparcie grupowe GRB. ROZGŁOŚNIA: wybór rozwiązań do upowszechnienia, przygotowanie ostatecznych wersji upowszechnianych innowacji społecznych, upowszechnianie na szeroką skalę dopracowanych innowacji społecznych, upowszechnianie focusowane (na wzór B2B, B2C). 

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl